En:using ww3:2014 spring waves school

De WAVEWATCH-III Wiki
Chantal Antilles.png

For the organizers: our to-do list


list of trainers

  • 01 Accensi, Mickael
  • 02 Ardhuin, Fabrice
  • 03 Leckler, Fabien
  • 04 Roland, Aron

list of participants

  • 01: Aucan, Jerome
  • 02: Bru, Caroline
  • 03: Donne, Sarah
  • 04: Ferrer, Luis
  • 05: Kervella, Youen
  • 06: Kamara, Moustapha
  • 07: Kim, Tae Rim
  • 08: Kraatz, Stefan
  • 09: Lee, Jae Hyuk
  • 10: Legendre, Romain
  • 11: Lorenzini, Julien
  • 12: Martin, Adrien
  • 13: Michard, Bertrand
  • 14: Muller, Heloise
  • 15: Nicot, Paul
  • 16: Skandrani, Chafih
  • 17: Toulany, Bechara
  • 18: Yin, Xiaobin
  • 19: Yohia, Christophe

Practical information: transportation, lodging ...

To prepare your stay in Brest during the ww3 training course, please find here all the information you need. For any question, send email to mickael.accensi@ifremer.fr

Program

All the material is available HERE

  • Monday 24, morning, starting at 9 AM, Salon de l'Océan (lectures)
09:00 Welcome, coffee, logistics, discussion of participants objectives (e-mail discussions before are welcome): what do you want to achieve / understand with wave data and models.
10:00 basic principles of ocean waves: elevations, velocities, pressure.... and spectra ( F. Leckler) youtube link
10:40 Coffee break
10:55 wave parameters: what can be measured and what is usually measured ( F. Leckler) youtube link
11:30 wave measurement databases: satellites, buoys, seismic noise and models , an Ifremer perspective (M. Accensi) youtube link
12:00 Lunch break
  • Monday 24, afternoon, starting at 1 PM (hands-on practical training: computer rooms B014 at IUEM )
13:00 Reading and plotting spectral data (M. Accensi / F. Ardhuin)
14:00 Comparing modeled and measured spectral wave spectra (M. Accensi / F. Ardhuin)
15:00 Reading and plotting gridded data (regular and unstructured) (M. Accensi / F. Ardhuin)
16:00 Coffee/Poster break
16:30 Comparing modeled and measured seismic noise (M. Accensi / F. Ardhuin)
17:10 Comparing wave model and satellite altimeter data (M. Accensi / F. Ardhuin)



  • Tuesday 25, morning, starting at 9 AM, Salon de l'Océan (lectures)
09:00 wave reanalyses and databases : from ERA40 to recent efforts: issues and work in progress (F. Ardhuin) youtube link
10:00 the wave action equation and source terms, basic principles (F. Ardhuin).  youtube link
10:30 Coffee break
10:45 Effects of parameterizations on wave model results (F. Ardhuin). youtube link
12:00 Lunch break



  • Tuesday 25, afternoon, starting at 1 PM (hands-on practical training: computer rooms B014 at IUEM )
13:00 finishing off details from Monday.
13:30 Installing and running WAVEWATCH III: from ww3_grid to ww3_out* (M. Accensi / F. Ardhuin)
14:00 Installing and compiling WW3 (M. Accensi / F. Ardhuin)
15:00 Regression testing (M. Accensi / F. Ardhuin)
16:00 Coffee/Poster break
16:30 Running a real case: Lake Victoria (M. Accensi / F. Ardhuin)


  • Wednesday 26, morning, starting at 9 AM, Salon de l'Océan (lectures)
09:00 wave model numerics: from ideal principles to practical trade-offs (A. Roland ) youtube link
10:00 introduction to grid types and multi-grid (F. Ardhuin). youtube link
10:30 Coffee break
10:45 specific aspects of unstructured grids (F. Ardhuin) youtube link
11:15 Mesh optimization for explicit schemes in WAVEWATCH III ( F. Ardhuin) youtube link
12:00 Lunch break
  • Wednesday 26, afternoon, starting at 1 PM (hands-on practical training: computer rooms B014 at IUEM )
13:00 Time Stepping (M. Accensi / F. Ardhuin)
14:00 Wave tracking (M. Accensi / F. Ardhuin)
15:00 Create mesh
16:00 Coffee/Poster break
16:30 Run mesh (A. Roland )


  • Thursday 27, morning, starting at 9 AM, Salle Auguste Piccard (lectures)
09:00 Mesh generation with polymesh (A. Roland)
10:00 Developments on new numerics for unstructured grids (A. Roland)
10:30 Coffee break
10:45 grid generation for regular grids (F. Ardhuin)
12:00 Lunch break
  • Thursday 27, afternon, starting at 1 PM (hands-on practical training: computer rooms B014 at IUEM )
13:00 Grid generation (M. Accensi / F. Ardhuin)
14:00 Edit mesh (A. Roland )
15:00 Polymesh (A. Roland )
16:00 Coffee/Poster break
16:30 Personal project or back to specific tutorial


  • Friday 28, morning, starting at 9 AM, (hands-on practical training: computer rooms B014 at IUEM )
09:00 Personal project or back to specific tutorial
11:00 Coffee break
11:15 Personal project or back to specific tutorial
12:00 Lunch break